Pomnik Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
5 lipca, 2019 Historia Brak komentarzy

Gniezno – miasto królewskie

Pierwszą stolicą Polski było Gniezno – miasto położone na terenie dzisiejszego województwa wielkopolskiego. Według legendy nazwa miejscowości pochodzi od słowa „gniazdo”. Bogata historia Gniezna jest związana z najważniejszymi wydarzeniami dotyczącymi powstawania państwa Polskiego.

Najwcześniejsze ślady osadnictwa na terenie miasta datowane są na okres paleolitu. Znacznie później, w X wieku naszej ery, była to siedziba plemienia Polan, z którego wywodził się pierwszy władca Polski Mieszko I. Później, w 1025 roku, w Katedrze Gnieźnieńskiej, odbyła się koronacja pierwszego polskiego króla – Bolesława Chrobrego. W 1320 roku stolica państwa została przeniesiona do Krakowa, który od tego czasu był nazywany miastem królewskim.

Szlak piastowski

Gniezno jest miastem z ciekawą historią. Na jego terenie można znaleźć wiele zabytków. Obejrzeć je można, podróżując Szlakiem Piastowskim – trasą turystyczną przebiegającą przez województwa wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie. Szlak prowadzi między innymi przez następujące miasta: Poznań, Ostrów Lednicki, Kruszwicę, Inowrocław, Biskupin, Gniezno. Obecnie bardzo popularne są wycieczki po tych terenach. W Gnieźnie turyści mogą podziwiać przede wszystkim Archikatedrę, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum i Archiwum Archidiecezjalne.

Na szczególną uwagę zasługują zamek w Gnieźnie oraz Archikatedra, której pełna nazwa brzmi: Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Budowla znajduje się na Wzgórzu Lecha i od 1000 roku jest główną świątynią metropolii gnieźnieńskiej. Często mówi się, że jest to matka kościołów polskich. Wewnątrz znajdują się słynne Drzwi Gnieźnieńskie, będące unikatowym zabytkiem romańskiej sztuki odlewniczej. Przedstawiają żywot św. Wojciecha, patrona Polski.

Ciekawym obiektem dla zwiedzających jest rynek, którego początki datuje się na okres średniowiecza. W 1819 roku Gniezno bardzo ucierpiało w pożarze. Tragedia ta spowodowała, że na rynku ocalały tylko 2 budynki. Całość zabudowy była stopniowo rekonstruowana. W związku z tym architektura jest bardzo różnorodna, ponieważ część obiektów powstawała znacznie później. Oprócz średniowiecznych pozostałości turyści mają szansę podziwiać piętrowe kamienice, które są upiększone bogatymi gzymsami oraz niezwykłymi fryzami ozdobnymi nawiązującymi do antycznych motywów floralnych.

Avatar for Kamila
Dodane przez Kamila