Medycyna pracy jakie badanie do pracy
5 lipca, 2019 Zdrowie Brak komentarzy

Lekarz medycyny pracy

Kodeks pracy dokładnie określa, jakie obowiązki ma pracodawca. Jednym z nich jest zapewnienie podwładnym profilaktycznej ochrony zdrowia. Przed rozpoczęciem wypełniania obowiązków przedsiębiorca musi wręczyć nowo zatrudnionej osobie skierowania na badania wstępne.
Pracownik bez aktualnego orzeczenia o braku przeciwwskazań do podjęcia zadań, nie może wykonywać swoich zadań. Dopuszczając go do stanowiska, przedsiębiorca łamie prawo. Właściciel firmy będzie musiał w takim przypadku zapłacić grzywnę w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Nie każdy doktor ma uprawnienia, aby wystawiać zaświadczenia o zdolności do pracy. Tylko lekarz medycyny pracy ma prawo wykonać odpowiednie analizy i ocenić, czy stan zdrowia kandydata pozwoli na rozpoczęcie wykonywania zadań.

Badania wstępne

Badania wstępne są zależne od specyfiki pracy. Inaczej będą wyglądały analizy przy siedzącej pracy biurowej, a inaczej w przypadku budowlańców, którzy wykonują ciężką pracę fizyczną. Dlatego na początku trzeba określić wszystkie czynniki niebezpieczne w środowisku pracy. Warto podkreślić, że podwładni nie ponoszą żadnych kosztów wizyty lekarskiej. Wszystkie opłaty leżą po stronie właściciela firmy. Badania wstępne nie są wymagane od osób, które ponownie podpisują umowę z tym samym przedsiębiorcą w ciągu 30 dni po wygaśnięciu poprzedniego kontraktu.

Badania okresowe

Kolejny typ badań wymaganych od pracowników to badania okresowe. Ich częstotliwość określa lekarz. Zależy ona głównie od rodzaju wykonywanych zadań. Regularne badania są istotne, aby ocenić, czy nie nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia zatrudnionych. Jest to ważne zwłaszcza w zakładach, gdzie wykorzystywane są np. środki chemiczne stwarzające duże zagrożenie dla zdrowia.

Osoby, które przez 30 dni nie mogły wykonywać swoich zadań z powodu choroby, muszą otrzymać skierowanie na badania kontrolne. Taki dokument wydawany jest przez właściciela firmy. Analizy mają zweryfikować, czy przebyta choroba nie spowodowała żadnych przeciwwskazań do ponownego podjęcia działań.

Naruszenie przepisów dotyczących medycyny pracy jest łamaniem praw pracowniczych. Wiąże się to nie tylko z kontrolami Państwowej Inspekcji Pracy, ale również z wymogiem zapłacenia grzywny. W interesie firmy jest przestrzeganie wszystkich zapisów Kodeksu pracy.

Avatar for Kamila
Dodane przez Kamila